Považskobystrická nemocnica sa môže pochváliť novým diagnostickým centrom, ktoré prináša výrazné zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov v Trenčianskom kraji. V rámci komplexu, ktorý bol vybudovaný Trenčianskou župou, sa pod jednou strechou zhromaždili všetky moderné diagnostické prístroje, čo zefektívni diagnostický proces a skráti čakacie lehoty na vyšetrenia.
Najnovším prírastkom je pokročilá magnetická rezonancia, ktorá patrí medzi najvyspelejšie prístroje svojho druhu na svete. Jej príchod do regiónu bude mať okamžitý vplyv na dostupnosť vyšetrení, čo ocenia najmä pacienti, ktorí doteraz museli čakať dlhé týždne. Vďaka tejto technológii sa významne zníži záťaž na existujúce pracoviská magnetickej rezonancie v okolí a pacienti hospitalizovaní priamo v nemocnici budú môcť podstúpiť vyšetrenie priamo počas svojho pobytu.
Podľa zástupcu spoločnosti Siemens Healthcare, Radoslava Kaminského, ide o najvýkonnejší celotelový prístroj, ktorý vyniká svojimi inovatívnymi funkciami. „Magnetická rezonancia disponuje dýchacími senzormi, ktoré monitorujú respiráciu pacienta, a EKG senzormi, ktoré bezdrôtovo snímajú činnosť srdca. Tieto senzory umožňujú synchronizovať vyšetrenia bez potreby dodatočného hardvéru,“ vysvetľuje Kaminský. Ďalším dôležitým prvkom sú rádiofrekvenčné cievky, ktoré umožňujú rýchlejšie a kvalitnejšie vyšetrenie.
Technológia, ktorá je podľa odborníkov špičkou najmä v oblasti neurologických a neurochirurgických indikácií, ponúka komplexný obraz celého tela pacienta. „Tento prístroj umožňuje presné zobrazenie kĺbov, kostí, mäkkých tkanív, ale aj orgánov ako brucho, hrudník či hlava,“ doplnil riaditeľ nemocnice Igor Steiner.
Nová rezonancia je zatiaľ v skúšobnej prevádzke, avšak nemocnica ešte čaká na podpis zmlúv s poisťovňami. „Našou najbližšou úlohou bude presvedčiť poisťovne, aby zvýšili limity pre tieto vyšetrovacie a liečebné metódy,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý zdôraznil, že do nákupu prístroja investovala župa viac ako 2 milióny eur. Okrem toho stavebné úpravy nevyhnutné pre inštaláciu rezonancie stáli takmer 200 tisíc eur.
Nové pracovisko nebude slúžiť len dospelým, ale aj detským pacientom, čo je pozitívna správa pre celé rodiny z regiónu.