Trenčín, ktorý sa v roku 2026 stane Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK), sa pripravuje na rozsiahlu renováciu svojich kultúrnohistorických pamiatok. Celková investícia vo výške 34,3 milióna eur z nových eurofondov bude určená na zlepšenie infraštruktúry, vrátane obľúbeného Trenčianskeho hradu, ktorý zohrá ústrednú úlohu v programe EHMK Trenčín 2026.
Jedným z hlavných projektov bude rekonštrukcia delostreleckej bašty Kavalier z druhej polovice 17. storočia, nachádzajúcej sa na dolnom nádvorí. Bašta, ktorá kedysi slúžila na obranu hradu, bude obnovená tak, aby bola plne sprístupnená verejnosti. V pláne je oprava muriva, konzervácia interiérových aj exteriérových častí a obnovenie pochôdznej plošiny. Na bašte budú po rekonštrukcii vystavené repliky dobových diel, čím sa znovu oživí jej historická funkcia. Priestor bude využívaný na kultúrne podujatia, výstavy, koncerty a poskytne nový vyhliadkový bod. Rekonštrukcia tejto časti hradu je plánovaná na budúci rok s predpokladanými nákladmi 870 tisíc eur. Architektonický návrh zabezpečujú Peter Nižnanský a Adriana Zorvanová.
V roku 2025 sa uskutoční renovácia Hodinovej veže a západného hradbového múru, čím sa umožní prístup na štyri nadzemné podlažia veže, ktoré budú slúžiť pre múzejné expozície. Hodinová veža, postavená v 14. storočí a kedysi využívaná na obranu, je jednou z hlavných ikon Trenčianskeho hradu. Očakávané náklady na tento projekt sú 1,23 milióna eur. Plán obnovy nadväzuje na prácu architekta Karola Chudomelku zo 70. rokov 20. storočia, pričom na projekte spolupracujú architekti Peter Nižnanský a Marek Bulej.
Súčasťou príprav na EHMK je aj celková obnova ďalších častí hradu, pričom Trenčiansky samosprávny kraj pracuje na piatich projektoch, ktoré zvýšia atraktivitu a historickú hodnotu hradu pre domácich aj zahraničných návštevníkov.
zdroj tsk.sk