Filmové ocenenia v rukách tých najlepších
Počas záverečného ceremoniálu medzinárodná porota v zložení Joanna Kozuch, Rasťo Hatiar a Peter Kotrha ocenila najlepšie filmy v rôznych kategóriách. Grand Prix festivalu získal film Večný plameň francúzskeho režiséra Guillauma Brousta, ktorý zobrazil silné rodinné puto medzi otcom a jeho dvoma synmi na pozadí náročného horolezeckého výstupu. Najlepším slovenským filmom sa stal snímok Na mori režiséra Martina Marka, ktorý porota ocenila za originálny prístup k téme osobného prekonávania limitov. Najlepší dobrodružný film, Chronocepcia (Guillaume Broust), si získal divákov aj porotu svojím spojením outdoorového športu a kultúrneho objavovania Kirgizska. Cena za najlepší eko film putovala do rúk Mathieuho Rivoira za film Tuláci z Mt. Logan, ktorý bez zbytočného dramatizovania zachytáva trojmesačné dobrodružstvo v kanadských horách s minimálnym dopadom na prírodu. Najlepší krátky film, Soundscape amerického režiséra Timmyho O’Neilla, si vyslúžil ocenenie za svoj originálny pohľad na vnímanie hôr prostredníctvom zmyslov. Čestné uznanie poroty získal britský film Rodinka režisérky Natashe Brooks za inšpiratívny príbeh o dôvere a prekonávaní predsudkov. Vyhlasovanie výsledkov bolo výnimočné tým, že diváci mohli vzhliadnuť aj video pozdravy od ocenených autorov, ktoré organizátori dokázali získať v priebehu niekoľkých hodín po zasadnutí poroty.
Hostia naplnili očakávania a zaujali publikum
Festival HoryZonty privítal aj zaujímavých hostí, ktorí svojim príbehmi obohatili program a prispeli k atraktivite podujatia. Vo štvrtok večer sa divákom predstavil Ján Kořínek, horský vodca, lekár vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a dobrovoľný člen horskej služby. Slovenský „doktor z hôr“ porozprával o svojich aktivitách v slovenských veľhorách, o svojej ceste za povolaním horského záchranára, ale aj o skúsenostiach so skialpinizmom v Nórsku. V piatok poobede sa publiku predstavila len 11-ročná víťazka súťažnej prehliadky detských prezentácií Anežka Babjaková z Trenčína a večer si festivaloví návštevníci vypočuli príbeh českého cestovateľa, kameramana a režiséra Miroslava Haluzu, ktorý je zároveň jedným z predstaviteľov expedičného filmu Javari. Film, ktorý zachytáva náročný prechod amazonským pralesom a riešenie nebezpečných situácií v odľahlej oblasti, bol doplnený besedou s jeho autorom, ktorý osobne zažil život s pôvodnými obyvateľmi kmeňa Matsés a priblížil ich nezvyčajný spôsob života. V sobotu popoludní sa diváci stretli s horolezcami Martinom Krasňanským a Michalom Mikušincom, ktorým sa ako prvým Slovákom podaril výstup na ikonickú Trango vežu v Pakistane. Na záver festivalu, v sobotu večer, predstavil svoj príbeh ultrabežec Martin Urbaník. V premiére filmu Druhé svitanie Viliama Bendíka, ktorý svoj film uviedol v premiére práve na trenčianskom festivale, diváci sledovali Martinovu účasť na legendárnych stomíľových pretekoch Western States 100.
Festivalové výstavy spojili rôzne generácie
Počas festivalu HoryZonty mali návštevníci možnosť pozrieť si niekoľko zaujímavých výstav. Súčasťou programu bola výstava súťažných fotografií s názvom Ozlomkrky, ktorá predstavila štyridsať vybraných snímok rôznych autorov. Vo fotografickej súťaži porotcovia udelili hlavnú cenu snímke „Strach o prasiatko“ Pavla Barabáša, zachytávajúcej magický chaos z prostredia prírodného kmeňa. K videniu bola aj autorská výstava Momenty krajiny fotografa Jozefa Sádeckého, ktorý divákov zaviedol do fascinujúceho sveta krajinných motívov a prírodných scenérií. Festival zároveň predstavil aj umelecké diela detí a mládeže z viacerých trenčianskych škôl, ktoré sa kreatívne vyjadrili na tému Trvalo udržateľné dobrodružstvo. Tieto výstavy ponúkli návštevníkom unikátny pohľad na prírodu, outdoorové aktivity a hodnoty udržateľnosti z rôznych perspektív.
Bohatý sprievodný program pre všetky vekové kategórie
Festival ponúkol aj množstvo sprievodných podujatí, ktoré prilákali širokú verejnosť. Príležitosť zažiť dobrodružstvo nielen na plátne, ale aj vo svojom živote, využilo približne tisíc účastníkov sprievodných podujatí. Tradičný Beh o pohár festivalu HoryZonty privítal celkovo 260 bežcov, z toho 120 účastníkov v detských a mládežníckych kategóriách a 140 bežcov v hlavných pretekoch. Preteky vo vynáške nosičskej krošne Nosičov sen, ktoré sa uskutočnili na Farských schodoch, zaznamenali skvelú účasť – 46 mužov, 28 žien a 48 detí. Detské cyklopreteky Tour de HoryZonty prilákali 63 pretekárov, merajúcich si sily v rôznych kategóriách a veľký počet fanúšikov. Výzva netradičných aktivít zaujala približne 120 účastníkov rôznych netradičných súťaží. Festivalovou novinkou bol Fest Art workshop, na ktorom sa do kreatívnych aktivít prepájajúcich hory a umenie zapojila približne stovka účastníkov. Na festivale nechýbal ani SWAP zameraný na výmenu oblečenia a vybavenia pre outdoorové aktivity a súčasťou festivalu boli aj workshopy a samostatné prezentácie v chránenej dielni v Kaviarni na ceste.
Pozitívne ohlasy zo strany návštevníkov aj hostí
Festival HoryZonty sa stal opäť miestom pre všetkých, ktorí majú radi prírodu, hory a dobrodružstvo. Okrem bohatého programu sa vyznačoval aj výnimočnou atmosférou. O jeho kvalite svedčia pozitívne spätné väzby, adresované organizátorom. Spokojnosťou sa netají ani riaditeľka festivalu Mária Dutková: „Je pre nás nesmierne dôležité, že ľudia ktorí na festival prišli, sú nadšení. Dostávame množstvo priaznivých ohlasov od hostí, tvorcov filmov a najmä našich návštevníkov. Takto má naša práca a všetko vynaložené úsilie zmysel,“ dodáva hlavná organizátorka jedinečného podujatia, ktorého 19. ročník potvrdil, že je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho kalendára mesta Trenčín a trenčianskeho regiónu.
Festival HoryZonty sa konal v spolupráci s Mestom Trenčín, Trenčianskym samosprávnym krajom, Audiovizuálnym fondom, Nadáciou ZSE a ďalšími partnermi.
JL, 11.11.2024